Pompa na pompach ciepła.

Szeroki rynek  jest od jesieni w trendzie spadkowym. Czerwiec przyniósł jednak dynamiczne wzrosty na spółkach powiązanych z branżą pomp ciepła. Producentem urządzeń OZE oraz pomp ciepła notowanym na GPW jest Sunex. Po przełamaniu oporu w okolicy 7 zł i wybiciu z szerokiej konsolidacji, kurs w bardzo krótkim czasie dotarł  na ATH w okolicy 17 zł. Zwracałem na tę spółkę uwagę jeszcze na łamach TopStocka. Kurs przebił zakładane wtedy poziomy take profit, ale w przypadku gdy rośnie wyżej niż założymy, to nigdy nie zaszkodzi trzymać przynajmniej części akcji w myśl zasady „trend is your friend”. Obyśmy zawsze mieli takie problemy, że urosło wyżej niż przypuszczaliśmy:) Kto nadal ma akcje powinien jednak uważać. Okolica 17 zł to poważny opór a po tak mocnych wzrostach korekta jest jak najbardziej możliwa. Sygnał ostrzegawczy wysyła dzisiejsza świeca z górnym cieniem na oporze oraz bardzo wysoki wolumen. Trend jest oczywiście nadal wzrostowy. Z punktu widzenia długiego terminu najważniejsze wsparcie jest teraz w okolicy 7 zł, czyli w miejscu gdzie było górne ograniczenie prostokąta, z którego nastąpiło wybicie. Najbliższym wsparciem jest natomiast były opór w okolicy 12 zł. Warto również spojrzeć na czarną przesuniętą średnią kroczącą DMA3x3, która jak na razie dobrze wyznacza trend.

Interwał tygodniowy, wykres siedmioletni:

Interwał dzienny, wykres trzymiesięczny:

Inną spółką, która bardzo mocno urosła w czerwcu jest BEEIN. Spółka jest nowa na naszej giełdzie. Debiut na rynku New Connect nastąpił dopiero w kwietniu tego roku. Nie jest to jednak producent a sprzedawca urządzeń OZE w tym pomp ciepła.  Od dnia debiutu aż do czerwca kurs poruszał się w trendzie spadkowym. Przebicie linii trendu nastąpiło dopiero 20 czerwca, czyli zaledwie 9 dni temu. Od tego czasu kurs zanotował bardzo mocny wzrost z około 12 zł do około 25 zł. Kurs poprzebijał wszystkie opory cenowe i trudno powiedzieć gdzie może się teraz zatrzymać. Dzisiejsza świeca wygląda lepiej niż na Sunexie, jednak również ma górny cień i duży wolumen.  Po tak dużych wzrostach należy być ostrożnym. Jeśli Sunex zacznie spadać, tutaj również będzie to możliwe. Aktualnie jako opory możemy traktować zniesienia Fibo oraz górną linię trendu, na którą jak na razie kurs reaguje. Ważnym wsparciem jest natomiast była strefa oporu w okolicy 17 zł.

Interwał dzienny, wykres trzymiesięczny:

Inne spółki jak na przykład Grodno czy TIM zareagowały wzrostami dopiero dzisiaj. Nie były one tak okazałe jak na Sunexie czy BEEIN. Nie są to też spółki związane stricte z OZE. Zajmują się dystrybucją wielu różnych urządzeń elektrycznych w tym m. in pomp ciepła.

Na Grodnie od roku 2020 jest trend boczny z lekką tendencją wzrostową. Dołki i szczyty są coraz wyższe. Ostatni dołek był powyżej wojennego dołka, co można ocenić pozytywnie. Kurs nie potrafi jednak, jak na razie, przebić dwóch ważnych stref oporu. Pierwszej w okolicy 19 zł i drugiej w okolicy 21-22 zł. Ta druga to ATH i jej przebicie byłoby bardzo ważnym wydarzeniem otwierającym nowe możliwości do wzrostów.

Interwał tygodniowy, wykres dwuletni:

Na interwale dziennym widzimy, że podczas dzisiejszej sesji były bardzo wysokie obroty. Przez pewien czas dzisiejsza świeca była bardzo długa i wzrostowa. Ostatecznie jednak duża część wzrostów została zgaszona. Na świecy uformował się długi górny cień, który może popsuć nastroje byków. Nie udało się przebić spadkowej linii trendu rysowanej od kwietniowego szczytu oraz strefy oporu w okolicy 19 zł.

Interwał dzienny, wykres pięciomiesięczny:

TIM był dzisiaj najspokojniejszą spółką z analizowanych w tym artykule. Kurs jest od listopada w trendzie spadkowym i pod tym względem, jak na razie nic się nie zmieniło. Na uwagę zasługuje jednak kolejna już obrona wojennego wsparcia w okolicy 30 zł. Wzrostom podczas dzisiejszej sesji towarzyszył podwyższony wolumen. Kurs wybił z lokalnej konsolidacji oraz przebił linię trendu rysowaną od kwietniowego szczytu. Jeśli dzisiejsze odbicie będzie kontynuowane, to najbliższym ważnym oporem będzie szczyt w okolicy 34,5 zł. Kolejną strefą oporu może być okolica 37 zł, a następnie kwietniowy szczyt w okolicach 38-39 zł.

Interwał dzienny, wykres dziesięciomiesięczny:

Autor: Łukasz Popławski

Longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
czas czytania: 2 min.

Akcje ATrakcje: KGHM

czas czytania: 2 min.

Akcje ATrakcje: K2Holding

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.