Pure Biologics klepie dno przy ATL?

Kurs Pure Biologics znajduje się w trendzie spadkowym od roku 2021. Jest to jedna z tych spółek, które w ogóle nie skorzystały na bardzo mocnym odbiciu jakie mamy od jesieni na GPW. Na wykresie miesięcznym możemy zauważyć, że kurs jest już bardzo blisko historycznych minimów. Od kilku miesięcy trwa tu konsolidacja. Świeca majowa, która zamknęła się jako młot mogła dawać jakieś nadzieje na odbicie od strefy wsparcia. Niestety świeca czerwcowa wygląda nieco gorzej. Koniec miesiąca jest za dwa dni i w interesie byków jest teraz żeby nie przebić minimum świecy majowej a najlepiej wyciągnąć jeszcze świecę czerwcową. Na uwagę zasługują ekstremalnie wysokie wolumeny jakie pojawiły się na długich spadkowych świecach na przełomie 2022 i 2023 roku. Jeśli do panicznej wyprzedaży dochodzi po długotrwałym trendzie spadkowym, to często jest to sygnał wyprzedania, a w tym przypadku, kiedy kurs jest przy ATL, jest to sygnał szczególnie istotny.

Interwał miesięczny, wykres czteroletni:

Na interwale tygodniowym widać, że kurs respektował linię trendu, która spychała go w dół od roku 2021. Aktualnie dosyć daleko od niej odjechał. Także do zmiany trendu długoterminowego jest jeszcze długa droga. Od lutego trwa konsolidacja. Rozpoczęła się ona od luki spadkowej. Jeśli luka tworzy się po długotrwałym trendzie spadkowym, to może ona być sygnałem wyprzedania i tak też było tym razem. Po chwilowej panice kurs przestał spadać i przeszedł w stan konsolidacji. Aktualnie jest przy dolnym ograniczeniu tej konsolidacji, także jeśli byki chcą ją utrzymać, to powinny wygenerować odbicie. Jeśli jednak dojdzie do wybicia dołem z tej konsolidacji, to niestety będzie to sygnał kontynuacji trendu spadkowego, jednak nieznacznie niżej jest strefa ATL, która może w jakiś sposób przeszkodzić w tej kontynuacji. Z perspektywy trendu długoterminowego najlepiej by było, gdyby ta konsolidacja przy ATL potrwała jeszcze kilka miesięcy. Wtedy kurs mógłby zetknąć się ze spadkową linią trendu. Jeśli doszłoby do wybicia górą z konsolidacji i jednocześnie przebicia tej linii to byłby bardzo ważny sygnał techniczny. Jeśli doszłoby do wybicia górą z konsolidacji wcześniej, to oczywiście również byłby to sygnał pozytywny, ale nie będzie to jeszcze zmiana trendu długoterminowego. Pierwszą kluczową strefą oporu po ewentualnym wybiciu górą z konsolidacji będzie domknięcie luki w okolic 22 zł. Następna ważna strefa będzie w okolicy 26 zł. Nie można też oczywiście zapominać linii trendu, która będzie spadać w dół i też jest potencjalnym oporem.

Interwał tygodniowy, wykres dwuletni:

W maju doszło do wybicia dołem z konsolidacji, które zostało szybko zanegowane. Był to sygnał pozytywny, gdyż takie fałszywe wybicia dołem mogą być sygnałem akumulacji. Jednak żeby potwierdzić tezę że była tu akumulacja potrzebne jest wybicie górą. Tego niestety jak na razie zabrakło. Zamiast tego mieliśmy kolejny zjazd i obecnie kurs jest w okolicy majowego dołka. Jest to strefa wsparcia i jeśli udałoby się w tym miejscu odbić, to mielibyśmy podwójny dołek. Jak na razie do takiego odbicia jednak nie dochodzi. Najbliższe sesje mogą być jednak bardzo ważne. Obrona wsparcia da bykom nadzieje, natomiast jego przebicie będzie sygnałem kontynuacji trendu spadkowego. Jeśli uda się obronić strefę wsparcia i od niej odbić, to pierwszym oporem będzie byłe wsparcie w okolicy 16,90 zł oraz krótkoterminowa linia trendu, którą można narysować od szczytu z 12 czerwca. Ten szczyt to kolejna strefa oporu, a kluczowym oporem jest górne ograniczenie konsolidacji.

Interwał dzienny, wykres trzymiesięczny:

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
czas czytania: 2 min.

Akcje ATrakcje: Auto Partner

czas czytania: 2 min.

Akcje ATrakcje: PGE

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.