Ukraińskie „plotki”.

Dzisiejsza sesja należała do spółek ukraińskich. Astarta urosła aż o 25%, Kernel o 20%, KSG Agro o 13,92%, a Agroton o 13,59%. Nieco słabiej radziły sobie akcje IMC, które urosły „tylko” około 4%. Tak mocne wzrosty spowodowane były słowami ukraińskiego szefa MSZ Dmytro Kułeby, który w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „El Pais” powiedział, że jest „o dwa kroki od porozumienia z Rosją” w sprawie eksportu ukraińskiego zboża na rynki międzynarodowe. Inwestorzy postanowili więc „kupować plotki”. Póki co nie ma żadnej informacji że takie porozumienie zostało zawarte. Trochę to może przypominać negocjacje z marca, kiedy mówiono że jest blisko porozumienie pokojowego. Wojna jednak nadal trwa i jak na razie nie widać szans na jej zakończenie. Gdyby udało się odblokować eksport ukraińskiego zboża, byłoby to bardzo pozytywną informacją dla spółek ukraińskich. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli tak się stanie, to dopóki trwa wojna, spółki te będą aktywami ekstremalnie ryzykownymi.

Astarta:

Za pozytywny można uznać fakt, że obecny dołek uformował się powyżej dołka  z początku marca. Dzisiejsze wzrosty potwierdzone zostały wysokim wolumenem. Aktualnie kurs zatrzymał się w okolicy linii trendu. Jeśli uda się ją przebić, to kluczowym oporem będzie strefa 28-30 zł, która działa od marcowego odbicia. Jej przebicie byłoby bardzo ważnym wydarzeniem technicznym i mogłoby dać szansę na dłuższy wzrost ale pytanie czy jest to realne dopóki wojna trwa a porozumienie w sprawie zboża jest jak na razie plotką? Na oscylatorach nie ma jeszcze wykupienia, więc możliwe że linię trendu uda się przebić. Trzeba jednak mieć świadomość że po tak mocnych wzrostach zawsze może przyjść mocne cofnięcie. Jeśli do takiego cofnięcia dojdzie, to najbliższym wsparciem jest przebita dzisiaj strefa w okolicy 21-22 zł. Kolejnym wsparciem będzie natomiast dołek w okolicy 17 zł.

Interwał dzienny, wykres roczny:

Kernel:

Marcowy dołek został obroniony. Kurs przez pewien czas konsolidował się na tym wsparciu a dzisiaj nastąpiło mocne odbicie. Aktualnie kurs jest w okolicy strefy oporu, którą tworzy dołek z przełomu kwietnia i maja oraz w pobliżu linii trendu spadkowego. Do kluczowego oporu w okolicy 33-37 zł jest jeszcze daleka droga. Jeśli uda się przebić przez obecną strefę oporu, to kolejne będą w okolicy 26 oraz 29-30 zł. Kluczowym wsparciem jest natomiast strefa w okolicach 17-19 zł, która jak na razie jest broniona od marca.

Interwał dzienny, wykres dziewięciomiesięczny:

KSG Agro:

W przypadku tej spółki można powiedzieć, że trend spadkowy, który trwał od listopada, zakończył się wraz z wybuchem wojny. Linia trendu została przebita w marcu. Od tego czasu kurs porusza się w trendzie bocznym. W tej chwili jest blisko kluczowego oporu, który rozciąga się w strefie 2,80 - 3 zł. Jeśli uda się ją przebić to z technicznego punktu widzenia pojawiłaby się szansa zmiany trendu na wzrostowy. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli do porozumienia nie dojdzie, to o wzrosty będzie trudno, a nawet jeśli dojdzie ale wojna będzie nadal trwać, to po chwilowej euforii może dojść do szybkiej realizacji spekulacyjnych zysków zwanej w tym przypadku „sprzedażą faktów”.

Interwał dzienny, wykres roczny:

Agroton:

Ta spółka wygląda  najsłabiej z dzisiaj omawianych. Trend spadkowy jest tu najsilniejszy. Kurs niedawno przebił wojenne dołki z lutego i z marca. Dzisiejsze odbicie zatrzymało się na tych dołkach. Byłe wsparcie działa teraz jako opór. Jeśli uda się przebić aktualny opór, to kolejnego można się spodziewać w  okolicy 4,60 zł. Jeśli natomiast nastąpi cofnięcie, to kluczowym wsparciem będzie dołek na 3,10 zł.

Interwał dzienny, wykres dziesięciomiesięczny:

IMC:

Na IMC dzisiejsze wzrosty były najsłabsze. Mamy dzisiaj świeczkę standartowych rozmiarów tak jakbyśmy mieli zwyczajną sesję. Na uwagę zasługuje jedynie podwyższony wolumen. Aktualnie kurs zatrzymał się na oporze w okolicy 17,70 zł. Jeśli uda się go przebić to kluczowa strefa oporu będzie w okolicy 20-22 zł. Wsparciem jest dołek w okolicy 15,50 zł, a jeśli zostanie ono przełamane, to kluczowym wsparciem będzie dołek marcowy.

Interwał dzienny, wykres dziewięciomiesięczny:

Autor: Łukasz Popławski

Longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
czas czytania: 2 min.

Akcje ATrakcje: Spyrosoft

czas czytania: 2 min.

Akcje ATrakcje: Asbis

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.