Votum przed orzeczeniem TSUE.

W przyszłym tygodniu, 15 czerwca, poznamy orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, w sytuacji gdy dojdzie do unieważnienia kredytu we frankach szwajcarskich. W lutym wypowiedział się w tej sprawie rzecznik generalny TSUE i jego opinia była korzystna dla kredytobiorców. Nie jest ona dla trybunału w żaden sposób wiążąca, jednak rzadko się zdarza żeby decyzja TSUE była sprzeczna z opinią rzecznika. Jak na razie rynek kompletnie ignoruje tę kwestię. Kurs Votum podczas ostatnich sesji porusza się w konsolidacji, natomiast banki są lokomotywą, która ciągnie w górę WIG20. Pytanie jednak jak długo banki będą w stanie rosnąć jeśli orzeczenie będzie dla nich niekorzystne oraz jak zachowa się wtedy kurs Votum? Chyba że rynek wie coś o czym my nie wiemy?

Od strony technicznej kurs Votum jest w długoterminowym trendzie wzrostowym, który trwa od wielu lat. W lutym rozpoczęła się korekta spadkowa. Paradoksalnie po opinii rzecznika TSUE, kurs dalej spadał. Poznaliśmy ją 16 lutego i rynek zareagował jedynie chwilowym wyciągnięciem spadkowej świecy ale był to ruch korekcyjny po wcześniejszym wybiciu z formacji M. Spadki trwały do połowy marca, a następnie marcowy dołek został powtórzony w maju. Po odbiciu z podwójnego dołka kurs przeciął spadkową linię trendu, co może dawać szansę na zakończenie trwającej od lutego korekty. Aktualnie trwa konsolidacja w okolicach tej linii między wsparciem na 49 zł a oporem na 54 zł. Jeśli orzeczenie będzie korzystne dla Votum, kurs może wybić górą z tej konsolidacji. Wtedy kolejnym oporem będzie ATH w okolicach 57-59 zł, a jeśli strefa ta zostanie przebita będzie to bardzo pozytywny sygnał techniczny w kontekście kontynuacji trendu głównego. Gdyby jednak wbrew opinii rzecznika orzeczenie okazało się jednak niekorzystne dla Votum, albo pojawi się jakieś inne zagrożenie np. zapowiedź rozwiązania systemowego dla kredytów frankowych (niedługo mamy wybory, więc może to być jednym z tematów kampanii), wtedy kurs może wybić dołem z obecnej konsolidacji. Kolejne wsparcia można zlokalizować w okolicach 47 zł, a następnie 44 zł oraz strefę w okolicach 41-42,5 zł.

Interwał dzienny, wykres roczny:

Autor: Łukasz Popławski

Longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.