ZAGRANICA WRÓCIŁA NAD WISŁĘ

Rynek znajduje się w bardzo istotnym punkcie, który można nazwać momentem zawahania. Wiele spółek zmaga się z istotnymi oporami wynikającymi z linii trendu lub średnimi - 15 i 45 sesyjnymi. Jednak już coraz większa ilość spółek jest można śmiało powiedzieć w hossie i właściwie sygnały kupna są na nich klarowne i obowiązujące. Wielu niedoświadczonych graczy może zniechęcać tzw. przegrzanie wskaźników - po tylu miesiącach "trendu bocznego" (nie lubię tego sformułowania bo nie ma tak naprawdę trendu bocznego tylko formacja horyzontalna) gracze widząc MACD mocno ponad górną bandą nawet nie myślą o wchodzeniu a jeśli już mają jakiś papier to wywalają na biegu.  To może być jednak złudne bowiem w początkowej fazie hossy spółki są pompowane do absolutnego maksimum i żadne zasady analizy technicznej nie obowiązują - to jest wtedy jakby przeciwieństwo krachu. W sierpniu spółki leciały na łeb na szyję i nie przeszkadzały im w tym wskaźniki na historycznie niskich poziomach. Gracze którzy kierują się wskaźnikami a nie fundamentalną sytuacją spółki mogą przyglądać się wzrostom długimi miesiącami. WIG20USD - indeks pokazujący jak wyceniany jest nasz najszerszy indeks w Dolarze pokazuje również już trend wzrostowy. Czyżby zatem zagraniczni inwestorzy powrócili na dłużej nad Wisłę?

Może o tym świadczyć spadający kurs Euro - myślę że niebawem możemy zobaczyć nawet trójkę z przodu co przyniesie dużą ulgę kredytobiorcom w tej walucie:

A dzisiaj w kalendarzu pusto oprócz oczywiście decyzji RPP o stopach procentowych. Skoro jednak ECB ma jutro obniżyć o 0,25% to nasi na pewno nie muszą podnosić bo pozostawienie na tym samym poziomie będzie oznaczało faktycznie podwyżkę, gdyż zwiększy się spread pomiędzy naszym Wiborem a Euriborem. To może również pomóc naszemu Złotemu gdyż nawet zwykły depozyt daje w tej chwili inwestorowi ok. 2,5-3% więcej w skali roku a obligacje Skarbu Państwa nawet więcej (prawie 3,5% w porównaniu z brytyjskimi, amerykańskimi lub niemieckimi). Na koniec jeszcze podsumowanie sytuacji na spółkach prowzrostowych tygodnia: Ubiegłotygodniowy typ - Skotan wciąż szaleje i wzrósł już kolejne 19% w tym tygodniu ale spółki jakie wytypowałem na ten tydzień jak na razie średnio: PZU -2,10% Spółka tąpnęła w poniedziałek po kolejnej wypowiedzi Ministra Budzianowskiego potwierdzające chęć sprzedaży tej spółki do końca 2013 roku. To mogło wypłoszyć inwestorów krótkoterminowych i jest doskonałym testem dla spółki na ile jest ona już trzymana przez "silne ręce" Lotos +2,15% MOL odpalił o 12% a nasz Lotos wciąż czeka ale myślę że trzeba być cierpliwym bo ceny ropy rosną. Budimex +6,22% W przypadku tej spółki to jest ona nieco pomijana przez graczy gdyż absolutnymi gwiazdami ostatnich sesji są konkurenci z branży - PBG i Polimex no i DSS. Jak tam już się nachapią to powinni przenieść się na BDX.

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 1 min.

Hong Kong odpalił

czas czytania: 2 min.

BARDZO WAŻNA KOŃCÓWKA TYGODNIA

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.